Nawigacja

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

 • Hobbit, czyli tam i z powrotem :)

  Drużyna nie z tego świata...w Szkole w Rydzewie.

  Pomysł na lekturę to podróż po magicznym świecie, w którym toczy się

  odwieczna walka dobra ze złem. Szóstoklasiści stworzyli gry na podstawie

  powieści J.R.R. Tolkiena, w których razem z hobbitem, krasnoludami i

  czarodziejem poznali smak wyprawy w nieznane. Dowiedzieli się również,

  jakie skarby sa cenniejsze od złota i klejnotów.

  Wspaniałe gry posłużą jako sprawdzian z treści lektury przyszłym

  uczniom. Cykl zajęć był także pomysłem na realizację założeń

  programu ministerialnego "Książki naszych marzeń". 

  nauczyciel  - Katarzyna Kozłowska

   

 • Weź paragon - wygraj nagrodę :)

  laureaci konkursu "", organizowanego przez

  Urząd Skarbowy w Giżycku.

  Wyróżnienie Aleksandra Jasiulewicz klasa 5

   

 • STOP WYPALANIU TRAW

  Akcja Stop Wypalaniu Traw - klasa szósta przedstawiła informację

  dotyczące negatywnych skutków wypalania traw.

 • Zajęcia profilaktyczne dla bezpieczeństwa - Saperzy w naszej szkole:)

  15.03.2016
  W dniu 15 marca do naszej szkoły zawitali żołnierze z 15 Zmechanizowanej
  Brygady w Giżycku.Grupa saperów przybliżyła uczniom zagadnienia
  związane z niewybuchami.
 • "Rodzina - tu sie wszystko zaczyna" - bierzemy udział w Ogólnopolskim Programie " Szkoła Przyjazna Rodzinie"

  03.03.2016

  Uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie "Szkoła przyjazna Rodzinie",

  Klasa 6 wzięła udział w  konkursie "Rodzina - tu wszystko się zaczyna".

  Stawiamy na rzeźbę. :) 

 • Aktywnie - zdrowo- lodowo :)

  11.03.2016

  W piątek 11 marca klasa szósta pod opieką wychowawczyni p. Katarzyny Kozłowskiej i rodziców: pana Mariusza Pietrzaka i pani Anny Juhas wybrała się na lodowisko w Giżycku.

  Kolejny raz łyżwy okazały się świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu i wspólną zabawę dla młodszych i starszych. Szybko minął nam czas na giżyckim lodowisku.

   Zima się kończy, ale warto korzystać z jej uroków…

                                         Katarzyna Kozłowska

 • Spotkanie z Księdzem Biskupem Romualdem Kamińskim

  07.03.2016

      W dniu 07.03.2016 r. gościliśmy Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego, który spotkał się z uczniami i nauczycielami naszej szkoły. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym powitaniem przez P. Wiolettę Bujnowską w imieniu nieobecnej Pani Dyrektor oraz przedstawicielkę Rady Rodziców- P. Anetę Bajkowską następnie delegację dzieci: Ulę Domitrz z kl. I oraz Wiktora Wilczyńskiego z kl. II. Uczniowie kl. VI i V przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny o charakterze pasyjnym pt. "Obok Golgoty" połączonym ze zbliżającymi się obchodami 1050 Rocznicy Chrztu Polski oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Ksiądz Biskup w  rozmowie z uczniami nawiązał do szacunku i wdzięczności jakim powinni obdarzać uczniowie swoich nauczycieli. Na zakończenie spotkania  każdy uczestnik otrzymał egzemplarz Ewangelii. Potem Ksiądz Biskup wraz z Księdzem Proboszczem udał się na spotkanie z nauczycielami, które przebiegło w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku- pysznym torcie upieczonym przez P. Urszulę Zawistowską.  

                                                                                                                                  Urszula Chodań

 • Dzień Kobiet, Dzień Kobiet niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek. Uśmiechy są dla nich zabawa i taniec, piosenka z radia popłynie :)

  08.03.2016

  Konkursu Piosenki „Nasze kobiety”

    We wtorek 8 marca 2016 r. zorganizowano w naszej szkole Konkurs Piosenki „Nasze kobiety” dla wszystkich uczniów . Występy rozpoczęły się o godzinie 10.00 w Sali Zabaw na pierwszym piętrze. Poszczególni wykonawcy wcześniej zapowiedzieli swój udział u pani Wioletty Bujnowskiej – wychowawczyni klasy IV i pomysłodawczyni imprezy.

    Na początku pani Wioletta przedstawiła skład jury. Jako pierwszy wystąpił duet: Martynka Misztuk i Sebastian Wójcik z klasy II, którzy swoim wykonaniem utworów „Rolnik szuka żony” i „Jesteś szalona” podbili serca publiczności. Następnie swój talent zaprezentowali: Wiktoria Pokroppa, Weronika Masiak, Dominik Patalan i Natalia Raćkos z klasy II, Michał Kowal i Sebastian Pilimon z klasy III oraz Igor Bojarski i Mateusz Brumer z klasy IV. Największe owacje publiczności otrzymał jednak Sebastian Wójcik za brawurowy układ choreograficzny.

    Po długich naradach jury postanowiło docenić wykonanie piosenki „O mnie się nie martw” zaprezentowane przez Natalię Raćkos – pierwsze miejsce, Martyna Misztuk i Sebastian Wójcik zdobyli miejsce drugie, zaś trzecie przypadło Wiktorii Pokroppie.

    Konkurs był wspaniałą zabawą. Publiczność ma nadzieję, że takie imprezy będą się odbywać w naszej szkole częściej.

  Katarzyna Kozłowska

 • W KINIE W KĘTRZYNIE

  27.01.2016

  Dzięki współpracy szkoły z sołtysami wsi Rydzewo i Jagodne dzieci pojechały w czasie ferii do kina na film w 3D pt. "Fistaszki".

  Było przyjemnie i wesoło :)

 • "Góra Grosza"

  14.12.2015

   

  W dniach 23 listopada – 4 grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza", której organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom.

  Celem tej akcji jest pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.

  A tyle zebraliśmy:

  Klasa 0: 27,52zł

  Klasa 1: 61,69zł

  Klasa 2: 30,82zł

  Klasa 3: 11,20zł

  Klasa 4: 57,10zł

  Klasa 6: 8,60zł

  Łączna waga zebranych monet to aż 19kg.

   

  Dziękujemy i wszystkim życzymy Wesołych Świąt.

  Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Tomaszem Bykowskim

 • Warsztaty bożonarodzeniowe w szkole w Rydzewie

  10.12.2015

  Realizacja projektu,, Świetlica z duszą -coś fajnego dla każdego „

  Panie Krystyna Grzonka , Teresa Pawelczyk, Janina Knap ze Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Rydzewa zorganizowały i poprowadziły w Szkole Podstawowej w Rydzewie w dniu 09.12.2015r. warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie klas IV-VI tworzyli bożonarodzeniowe stroiki.Młodzież z ogromnym zaangażowaniem uczyła się wykonywania tradycyjnych  świątecznych o zdób. DZIEKUJEMY BARDZO :)

 • Z wizytą u naszych czworonożnych przyjaciół

  Dzięki naszym wspaniałym dzieciakom i ich rodzicom mogliśmy z sukcesem przeprowadzić zbiórkę karmy do schroniska „Kociętnik ”w Wilkasach. Dzięki tej akcji kotki będą miały chwile przyjemności i radości. Pani Prezes ze łzami w oczach odebrała karmę i zebrane koce. Nadal będziemy wspierać schronisko.Organizator - Wioletta Bujnowska

 • Mikołajki u przedszkolaków

  w piatek św. Mikołaj odwiedził dzieci w szkole i przedszkolu.Obdarował wszystkich slodkościami i uśmiechem. Obiecal, że wróci w styczniu :)

 • Na wróżby nadszedł czas

  27.11.2015

      W piątek 27 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Młodsi uczniowie przyszli tego dnia wspaniale przebrani. Były królewny, diablice, piraci, strażacy, batmani…W tak miłej atmosferze przy prowadzących Paniach z OK  w Miłkach wróżbom i czarom nie było końca. Uczennice z Samorządu Uczniowskiego wymyśliły nową zabawę „Rolnik ,rolniczka szuka dziewczyny, chłopaka”. Zabawa i wróżby andrzejkowe wspaniale umiliły czas w szkole.

 • Dzień Pluszowego Misia

  25 listopada był szczególnym dniem w naszej szkole.Tego dnia każdy

  mógł przynieść do szkoły swojego ukochanego misia.Było przyjemnie i

  świątecznie.Miśki siedziały na lekcjach i brały udział w zajęciach

  świetlicowych,które również poświęcone zostały temu

  świętu.Szkoda,że trzeba czekać rok ,by znów miśki odwiedziły naszą szkołę.

   

 • POKAZ AIKIDO

  W piątek 20 listopada naszą szkołę odwiedziła grupa Aikido  z Giżycka. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć wspaniały pokaz z udziałem samego mistrza pana Jacka Szpakowskiego oraz rodzica naszych uczniów Pana Andrzeja Słabińskiego. Niektórzy  mogli sami spróbować swoich sił na macie. To była wspaniała lekcja ucząca pokory, walki, wytrzymałości i odpowiedzialności. Organizator pokazu -Wioletta Bujnowska

 • Poznajemy zawody z Pepą :)

  17.11.2015

  Warsztaty dla przedszkolaków i uczniów kl. 1-3 nt. preorientacji zawodowej przeprowadziała Pani Marta Knaś ( doradca zawodowy) z Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Giżycku. Dzięki ciekawym zajęciom uczniowie  poznali różne zawody. 

 • Jak płynie prąd ? - nauka przez działanie

  16.11.2015

  Nauka przez działanie na lekcji przyrody nt. energii elektrycznej w kl. 6. Uczniowie tworzyli wg instrukcji własne obwody elektryczne. Zagłębili tajniki wiedzy o energii dzieki przeprowadzonym obserwacjom. Na koniec zajęć poszerzyli wiedzę o bezpiecznym i oszczędnym wykorzystywaniu energii w życiu codziennym z e- podręcznika.

 • Europejski Dzień Wynalazcy - Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy :)

  09.11.2015

  Nasi uczniowie są bardzo kreatywni :) stworzyli 20 wynalazków .

  W dniu 09.11.2015r. uczniowie kl. 4-6 zorganizowali w szkole dla najmłodszych, pod opieka p. Katarzyny Kozłowskiej  prezentację własnych wynalazków. Pomysły i wykonanie wynalazków budziły podziw i radość najmłodszych i nauczycieli. Wśród nagrodzonych książkami uczniów znaleźli się:1 miejsce- Wiktoria Piaścik - "Pomocniczka Kosmetyczka", 2 miejsce - Julia Pietrzak-  "Od ucha do ucha - zamiana głosu zwierząt na ludzką mowę", 3 - Wiktor Grzybowski "Domek dla kota", 4 - Martyna Tylęda "Apteczkuś", 5 miejsce - Kacper Sztachelski - "Zdalnie sterowny odkurzacz", 6 miejsce - Ola Patalan - "Magiczny Portfel" i  Ola Jasiulewicz - "Pomocnikobot - pomoc  w codziennym życiu". Gratulujemy pomysłów :)

   

 • Chrońmy wierzby głowiaste

  07.11.2015

  Chrońmy wierzby głowiaste

  Wierzby od zawsze były stałym elementem polskiego krajobrazu, szczególnie tzw. wierzby głowiaste, o koronie w kształcie głowy. Swoją obecność oraz wygląd zawdzięczały człowiekowi, gdyż od wieków były dla niego bardzo użyteczne.

  Robiono z nich żywe ogrodzenia, które w odróżnieniu od tradycyjnych nie wymagały wymiany z biegiem czasu, ponieważ nie psuły się w ziemi. Wystarczyło obciąć gałęzie z korony wierzby i wkopać je wczesną wiosną lub jesienią do gruntu, aby zakorzeniły się i stworzyły nowe drzewo. W ten sposób powstawały aleje tych drzew, które szybko rosły i po obcięciu na wysokości około dwóch metrów, tworzyły nowe wierzby głowiaste.

  Gałęzie grube, kilkuletnie obcinano i wykorzystywano jako opał. Te cieńsze służyły jako materiał  na koszyki.

  Wierzby głowiaste są prawdziwą ostoją przyrody. Szybko rosną, a gdy są regularnie ogławiane, ich pień staje się coraz grubszy. Drewno wierzbowe jest miękkie i doceniają to dzięcioły (najczęściej zielone), które już po kilku- kilkunastu latach życia wierzby kują w nich dziuple.  Po nich dziuple te zamieszkują rzadkie sowy pójdźki, dudki, wróble, mazurki, sikorki i wiele innych ptaków - dziuplaków.

  W koronie wierzby głowiastej zakładają gniazda nawet kaczki. Wczesną wiosną, gdy wierzba kwitnie, zlatują się pożyteczne owady zapylające - głównie pszczoły i trzmiele.

  Obecność wierzb w krajobrazie warunkuje występowanie tych wszystkich rzadkich zwierząt. Dlatego powinniśmy dbać o wierzby, ogławiać stare i sadzić nowe.

  A jak to zrobić? Można wybrać jeden z dwóch wariantów.

  Wariant I – sztobry.
  Wierzby łatwo rozmnażają się ze zdrewniałych nieukorzenionych sadzonek (sztobrów) – czyli kawałków patyków długości około 30 cm sadzonych wprost do gruntu jesienią lub wczesną wiosną. Po ukorzenieniu i wypuszczeniu pędów, młodą roślinę prowadzimy w formie drzewiastej z jednym pniem, aż uzyska na wysokości 2 m grubość 5 cm. Zazwyczaj trwa to kilka lat. Po osiągnięciu tej grubości, na wiosnę obcinamy wierzchołek i pędy boczne. Ukorzenione drzewko ogławiamy co roku lub co 2 lata przez następne 10 lat, obcinając wszystkie pędy wyrastające z wierzchołka. Po dziesiątym roku ogławiamy wierzby co około 5 lat.
  Wariant II – żywokoły
  Na terenach z wysokim poziomem wody gruntowej sadzimy grube pędy wierzbowe o średnicy 5-10 cm i długości (w zależności od potrzeb) 1,5-2,5 m. Żywokoły pozyskujemy ze starszych wierzb zimą i sadzimy w marcu/kwietniu po rozmarznięciu gruntu. Wbijamy je w spulchnioną ziemię na taką głębokość na jaką się uda. W roku posadzenia, wycinamy odbijające z pnia pędy. Zostawiamy tylko te na wierzchołku i dbamy o dużą wilgotność w razie suszy. Ukorzenione drzewko ogławiamy co roku lub co 2 lata przez następne 10 lat, obcinając wszystkie pędy wyrastające z wierzchołka.

  Po dziesiątym roku ogławiamy wierzby co około 5 lat.
  Ogławianie prowadzimy w okresie spoczynku drzew czyli od listopada do końca lutego.

   

   Między innymi takie tradycyjne metody ochrony krajobrazu staramy się promować realizując projekt edukacyjny „Pola tętniące życiem” skierowany przede wszystkim do tych, od których zależy jej przetrwanie – do rolników, dzieci i młodzieży. Zapraszamy do odwiedzenia strony: pola.bocian.org.pl, można tam zapoznać się z tegorocznym harmonogramem Dni Wierzby Głowiastej, które corocznie organizuje Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. Zachęcamy do udziału i organizowania podobnych akcji na swoim terenie.

  Krzysztof Jurczak, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”

  Projekt "Pola tętniące życiem - kampania edukacyjna na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym" dofinansowany jest przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach funduszy EOG.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Rydzewie
  ul. Mazurska 94, Rydzewo, 11-513 Miłki, sprydzewo@o2.pl
 • 874211093

Galeria zdjęć