Nawigacja

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

 • W KINIE W KĘTRZYNIE

  27.01.2016

  Dzięki współpracy szkoły z sołtysami wsi Rydzewo i Jagodne dzieci pojechały w czasie ferii do kina na film w 3D pt. "Fistaszki".

  Było przyjemnie i wesoło :)

 • "Góra Grosza"

  14.12.2015

   

  W dniach 23 listopada – 4 grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza", której organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom.

  Celem tej akcji jest pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.

  A tyle zebraliśmy:

  Klasa 0: 27,52zł

  Klasa 1: 61,69zł

  Klasa 2: 30,82zł

  Klasa 3: 11,20zł

  Klasa 4: 57,10zł

  Klasa 6: 8,60zł

  Łączna waga zebranych monet to aż 19kg.

   

  Dziękujemy i wszystkim życzymy Wesołych Świąt.

  Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Tomaszem Bykowskim

 • Warsztaty bożonarodzeniowe w szkole w Rydzewie

  10.12.2015

  Realizacja projektu,, Świetlica z duszą -coś fajnego dla każdego „

  Panie Krystyna Grzonka , Teresa Pawelczyk, Janina Knap ze Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Rydzewa zorganizowały i poprowadziły w Szkole Podstawowej w Rydzewie w dniu 09.12.2015r. warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie klas IV-VI tworzyli bożonarodzeniowe stroiki.Młodzież z ogromnym zaangażowaniem uczyła się wykonywania tradycyjnych  świątecznych o zdób. DZIEKUJEMY BARDZO :)

 • Z wizytą u naszych czworonożnych przyjaciół

  Dzięki naszym wspaniałym dzieciakom i ich rodzicom mogliśmy z sukcesem przeprowadzić zbiórkę karmy do schroniska „Kociętnik ”w Wilkasach. Dzięki tej akcji kotki będą miały chwile przyjemności i radości. Pani Prezes ze łzami w oczach odebrała karmę i zebrane koce. Nadal będziemy wspierać schronisko.Organizator - Wioletta Bujnowska

 • Mikołajki u przedszkolaków

  w piatek św. Mikołaj odwiedził dzieci w szkole i przedszkolu.Obdarował wszystkich slodkościami i uśmiechem. Obiecal, że wróci w styczniu :)

 • Na wróżby nadszedł czas

  27.11.2015

      W piątek 27 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Młodsi uczniowie przyszli tego dnia wspaniale przebrani. Były królewny, diablice, piraci, strażacy, batmani…W tak miłej atmosferze przy prowadzących Paniach z OK  w Miłkach wróżbom i czarom nie było końca. Uczennice z Samorządu Uczniowskiego wymyśliły nową zabawę „Rolnik ,rolniczka szuka dziewczyny, chłopaka”. Zabawa i wróżby andrzejkowe wspaniale umiliły czas w szkole.

 • Dzień Pluszowego Misia

  25 listopada był szczególnym dniem w naszej szkole.Tego dnia każdy

  mógł przynieść do szkoły swojego ukochanego misia.Było przyjemnie i

  świątecznie.Miśki siedziały na lekcjach i brały udział w zajęciach

  świetlicowych,które również poświęcone zostały temu

  świętu.Szkoda,że trzeba czekać rok ,by znów miśki odwiedziły naszą szkołę.

   

 • POKAZ AIKIDO

  W piątek 20 listopada naszą szkołę odwiedziła grupa Aikido  z Giżycka. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć wspaniały pokaz z udziałem samego mistrza pana Jacka Szpakowskiego oraz rodzica naszych uczniów Pana Andrzeja Słabińskiego. Niektórzy  mogli sami spróbować swoich sił na macie. To była wspaniała lekcja ucząca pokory, walki, wytrzymałości i odpowiedzialności. Organizator pokazu -Wioletta Bujnowska

 • Poznajemy zawody z Pepą :)

  17.11.2015

  Warsztaty dla przedszkolaków i uczniów kl. 1-3 nt. preorientacji zawodowej przeprowadziała Pani Marta Knaś ( doradca zawodowy) z Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Giżycku. Dzięki ciekawym zajęciom uczniowie  poznali różne zawody. 

 • Jak płynie prąd ? - nauka przez działanie

  16.11.2015

  Nauka przez działanie na lekcji przyrody nt. energii elektrycznej w kl. 6. Uczniowie tworzyli wg instrukcji własne obwody elektryczne. Zagłębili tajniki wiedzy o energii dzieki przeprowadzonym obserwacjom. Na koniec zajęć poszerzyli wiedzę o bezpiecznym i oszczędnym wykorzystywaniu energii w życiu codziennym z e- podręcznika.

 • Europejski Dzień Wynalazcy - Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy :)

  09.11.2015

  Nasi uczniowie są bardzo kreatywni :) stworzyli 20 wynalazków .

  W dniu 09.11.2015r. uczniowie kl. 4-6 zorganizowali w szkole dla najmłodszych, pod opieka p. Katarzyny Kozłowskiej  prezentację własnych wynalazków. Pomysły i wykonanie wynalazków budziły podziw i radość najmłodszych i nauczycieli. Wśród nagrodzonych książkami uczniów znaleźli się:1 miejsce- Wiktoria Piaścik - "Pomocniczka Kosmetyczka", 2 miejsce - Julia Pietrzak-  "Od ucha do ucha - zamiana głosu zwierząt na ludzką mowę", 3 - Wiktor Grzybowski "Domek dla kota", 4 - Martyna Tylęda "Apteczkuś", 5 miejsce - Kacper Sztachelski - "Zdalnie sterowny odkurzacz", 6 miejsce - Ola Patalan - "Magiczny Portfel" i  Ola Jasiulewicz - "Pomocnikobot - pomoc  w codziennym życiu". Gratulujemy pomysłów :)

   

 • Chrońmy wierzby głowiaste

  07.11.2015

  Chrońmy wierzby głowiaste

  Wierzby od zawsze były stałym elementem polskiego krajobrazu, szczególnie tzw. wierzby głowiaste, o koronie w kształcie głowy. Swoją obecność oraz wygląd zawdzięczały człowiekowi, gdyż od wieków były dla niego bardzo użyteczne.

  Robiono z nich żywe ogrodzenia, które w odróżnieniu od tradycyjnych nie wymagały wymiany z biegiem czasu, ponieważ nie psuły się w ziemi. Wystarczyło obciąć gałęzie z korony wierzby i wkopać je wczesną wiosną lub jesienią do gruntu, aby zakorzeniły się i stworzyły nowe drzewo. W ten sposób powstawały aleje tych drzew, które szybko rosły i po obcięciu na wysokości około dwóch metrów, tworzyły nowe wierzby głowiaste.

  Gałęzie grube, kilkuletnie obcinano i wykorzystywano jako opał. Te cieńsze służyły jako materiał  na koszyki.

  Wierzby głowiaste są prawdziwą ostoją przyrody. Szybko rosną, a gdy są regularnie ogławiane, ich pień staje się coraz grubszy. Drewno wierzbowe jest miękkie i doceniają to dzięcioły (najczęściej zielone), które już po kilku- kilkunastu latach życia wierzby kują w nich dziuple.  Po nich dziuple te zamieszkują rzadkie sowy pójdźki, dudki, wróble, mazurki, sikorki i wiele innych ptaków - dziuplaków.

  W koronie wierzby głowiastej zakładają gniazda nawet kaczki. Wczesną wiosną, gdy wierzba kwitnie, zlatują się pożyteczne owady zapylające - głównie pszczoły i trzmiele.

  Obecność wierzb w krajobrazie warunkuje występowanie tych wszystkich rzadkich zwierząt. Dlatego powinniśmy dbać o wierzby, ogławiać stare i sadzić nowe.

  A jak to zrobić? Można wybrać jeden z dwóch wariantów.

  Wariant I – sztobry.
  Wierzby łatwo rozmnażają się ze zdrewniałych nieukorzenionych sadzonek (sztobrów) – czyli kawałków patyków długości około 30 cm sadzonych wprost do gruntu jesienią lub wczesną wiosną. Po ukorzenieniu i wypuszczeniu pędów, młodą roślinę prowadzimy w formie drzewiastej z jednym pniem, aż uzyska na wysokości 2 m grubość 5 cm. Zazwyczaj trwa to kilka lat. Po osiągnięciu tej grubości, na wiosnę obcinamy wierzchołek i pędy boczne. Ukorzenione drzewko ogławiamy co roku lub co 2 lata przez następne 10 lat, obcinając wszystkie pędy wyrastające z wierzchołka. Po dziesiątym roku ogławiamy wierzby co około 5 lat.
  Wariant II – żywokoły
  Na terenach z wysokim poziomem wody gruntowej sadzimy grube pędy wierzbowe o średnicy 5-10 cm i długości (w zależności od potrzeb) 1,5-2,5 m. Żywokoły pozyskujemy ze starszych wierzb zimą i sadzimy w marcu/kwietniu po rozmarznięciu gruntu. Wbijamy je w spulchnioną ziemię na taką głębokość na jaką się uda. W roku posadzenia, wycinamy odbijające z pnia pędy. Zostawiamy tylko te na wierzchołku i dbamy o dużą wilgotność w razie suszy. Ukorzenione drzewko ogławiamy co roku lub co 2 lata przez następne 10 lat, obcinając wszystkie pędy wyrastające z wierzchołka.

  Po dziesiątym roku ogławiamy wierzby co około 5 lat.
  Ogławianie prowadzimy w okresie spoczynku drzew czyli od listopada do końca lutego.

   

   Między innymi takie tradycyjne metody ochrony krajobrazu staramy się promować realizując projekt edukacyjny „Pola tętniące życiem” skierowany przede wszystkim do tych, od których zależy jej przetrwanie – do rolników, dzieci i młodzieży. Zapraszamy do odwiedzenia strony: pola.bocian.org.pl, można tam zapoznać się z tegorocznym harmonogramem Dni Wierzby Głowiastej, które corocznie organizuje Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. Zachęcamy do udziału i organizowania podobnych akcji na swoim terenie.

  Krzysztof Jurczak, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”

  Projekt "Pola tętniące życiem - kampania edukacyjna na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym" dofinansowany jest przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach funduszy EOG.

 • Pola tętniace życiem

  30.10.2015

  "Pola tętniące zyciem"- projekt ekologiczny skierowany do wszystkich uczniów w szkole i dzieci oddziału przedszkolnego.

  Dziekujemy Pani Justynie Cilulko-Dołęga z Znalezione obrazy dla zapytania Justyna Cilulko-Dołęga Hobbiton

 • WARZYWA I OWOCE W SZKOLE

  03.11.2015

  Uczniowie klasy 5 przeprowadzili z przedszkolakami zajęcia dotyczące spożywania warzyw i owoców   m.in. inscenizcja wiersza " Na straganie" oraz zabawa w rozpoznawanie warzyw i owoców po zapachu smaku i dotyku. Nauka przez zabawę - to co uczniowie lubią najbardziej :)

 • BOGOWIE GRECCY w Rydzewie :)

  27.10.2015

  Pomysł na utrwalenie wiadomości nt. mitów greckich znaleźli uczniowie kl. 5 z p. Kasią Kozłowską (nauczyciel j.polskiego). "Sąd nad Syzyfem" to drama, która pomogła zapamiętać uczniom losy Syzyfa, a quiz o bogach greckkich to super nauka przez zabawę.

 • Prezentacja dyscypliny sportowej Taekwondo

  26.10.2015

  Wszyscy uczniowie naszej szkoły i przedszkolaki uczestniczyli w pokazie dyscypliny sportowej Taekwondo.Trener Wojciech Miara wraz ze swoimi uczniami przedstawili podstawowe zasady tego olimpijskiego sportu. Zachęcili tym samym do uprawiania Taekwondo na poniedziałkowych treningach w sali gimnastycznej w naszej szkole. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy   02.11.2015 r. (poniedziałek) o godz. 16.00. 

 • Poznajemy zawód - Strażak

  27.10.2015

  Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej.

  W dniu 27.10.2015r. uczniowie klas młodszych i klasy czwartej wybrali się

  na wycieczkę do Straży Pożarnej w Giżycku.

  Z wielkim zapałem słuchali opowiadania na temat pracy strażaka i

  wyposażenia wozów strażackich. Każdy mógł przymierzyć hełm oraz

  sprawdzić jak pracują pompy wodne, którymi strażacy gaszą pożary.

  Wóz strażacki zaprezentował nam strażak z Rydzewa Pan Jacek Cimochowski.

  Od dowódcy otrzymaliśmy emblemat Jednostki Ratunkowo Gaśniczej.

  Kilku chłopców zadeklarowało chęć bycia strażakiem w przyszłości. Organizator wycieczki: Wioletta Bujnowska

 • Czytanie może być interesujące

  Czytanie jest interesujące

  Nasza szkoła bardzo prężnie włączyła się w realizację priorytetu Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 związanego z popularyzacją czytelnictwa wśród dzieci  i młodzieży. Już w grupie przedszkolnej prowadzimy zajęcia mające na celu przybliżyć naszym najmłodszym antologię poezji dziecięcej.

 • Tydzień Dobrego Chleba

  23.10.2015

          W dniu 22.10 uczniowie klas młodszych i klasy IV wybrali się na wycieczkę do Piekarni Gajewo w Sulimach, by poznać pracę piekarza oraz zapoznać się z zakładem w którym produkuje się pieczywo. Następnego dnia, dzięki wspaniałym Paniom ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Rydzewo, braliśmy udział w pokazie wypieku chleba. Pani Agnieszka Cimochowska zdradziła tajniki jak wypiekać zdrowy, chrupiący chleb. Po prezentacji uczniowie degustowali przygotowane już wypieki pani Agnieszki.

 • Spotkanie wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas

  20.10.2015

            W dniu 20.10.2015 r. w sali przy Parafii św. Kazimierza w Giżycku odbyło się spotkanie wolontariuszy SKC. W spotkaniu uczestniczyło około 70 wolontariuszy SKC ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Spotkanie poprowadzili: ks. Maciej Gilewski - duchowy opiekun SKC oraz Anna Nowicka - koordynator wolontariatu Caritas Diecezji Ełckiej. Spotkanie poświęcone było tematyce miłosierdzia, Dekalogu Bezinteresownej Miłości wolontariuszy SKC, Gali Wolontariatu oraz XV edycji Konkursu "Mój szkolny kolega z misji". Spotkanie przebiegło w miłej i pracowitej atmosferze. 

                                                                                                                   Opiekun SKC: Urszula Chodań

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Rydzewie
  ul. Mazurska 94, Rydzewo, 11-513 Miłki, sprydzewo@o2.pl
 • 874211093

Galeria zdjęć