Nawigacja

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

 • POKAZ AIKIDO

  W piątek 20 listopada naszą szkołę odwiedziła grupa Aikido  z Giżycka. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć wspaniały pokaz z udziałem samego mistrza pana Jacka Szpakowskiego oraz rodzica naszych uczniów Pana Andrzeja Słabińskiego. Niektórzy  mogli sami spróbować swoich sił na macie. To była wspaniała lekcja ucząca pokory, walki, wytrzymałości i odpowiedzialności. Organizator pokazu -Wioletta Bujnowska

 • Poznajemy zawody z Pepą :)

  17.11.2015

  Warsztaty dla przedszkolaków i uczniów kl. 1-3 nt. preorientacji zawodowej przeprowadziała Pani Marta Knaś ( doradca zawodowy) z Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Giżycku. Dzięki ciekawym zajęciom uczniowie  poznali różne zawody. 

 • Jak płynie prąd ? - nauka przez działanie

  16.11.2015

  Nauka przez działanie na lekcji przyrody nt. energii elektrycznej w kl. 6. Uczniowie tworzyli wg instrukcji własne obwody elektryczne. Zagłębili tajniki wiedzy o energii dzieki przeprowadzonym obserwacjom. Na koniec zajęć poszerzyli wiedzę o bezpiecznym i oszczędnym wykorzystywaniu energii w życiu codziennym z e- podręcznika.

 • Europejski Dzień Wynalazcy - Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy :)

  09.11.2015

  Nasi uczniowie są bardzo kreatywni :) stworzyli 20 wynalazków .

  W dniu 09.11.2015r. uczniowie kl. 4-6 zorganizowali w szkole dla najmłodszych, pod opieka p. Katarzyny Kozłowskiej  prezentację własnych wynalazków. Pomysły i wykonanie wynalazków budziły podziw i radość najmłodszych i nauczycieli. Wśród nagrodzonych książkami uczniów znaleźli się:1 miejsce- Wiktoria Piaścik - "Pomocniczka Kosmetyczka", 2 miejsce - Julia Pietrzak-  "Od ucha do ucha - zamiana głosu zwierząt na ludzką mowę", 3 - Wiktor Grzybowski "Domek dla kota", 4 - Martyna Tylęda "Apteczkuś", 5 miejsce - Kacper Sztachelski - "Zdalnie sterowny odkurzacz", 6 miejsce - Ola Patalan - "Magiczny Portfel" i  Ola Jasiulewicz - "Pomocnikobot - pomoc  w codziennym życiu". Gratulujemy pomysłów :)

   

 • Chrońmy wierzby głowiaste

  07.11.2015

  Chrońmy wierzby głowiaste

  Wierzby od zawsze były stałym elementem polskiego krajobrazu, szczególnie tzw. wierzby głowiaste, o koronie w kształcie głowy. Swoją obecność oraz wygląd zawdzięczały człowiekowi, gdyż od wieków były dla niego bardzo użyteczne.

  Robiono z nich żywe ogrodzenia, które w odróżnieniu od tradycyjnych nie wymagały wymiany z biegiem czasu, ponieważ nie psuły się w ziemi. Wystarczyło obciąć gałęzie z korony wierzby i wkopać je wczesną wiosną lub jesienią do gruntu, aby zakorzeniły się i stworzyły nowe drzewo. W ten sposób powstawały aleje tych drzew, które szybko rosły i po obcięciu na wysokości około dwóch metrów, tworzyły nowe wierzby głowiaste.

  Gałęzie grube, kilkuletnie obcinano i wykorzystywano jako opał. Te cieńsze służyły jako materiał  na koszyki.

  Wierzby głowiaste są prawdziwą ostoją przyrody. Szybko rosną, a gdy są regularnie ogławiane, ich pień staje się coraz grubszy. Drewno wierzbowe jest miękkie i doceniają to dzięcioły (najczęściej zielone), które już po kilku- kilkunastu latach życia wierzby kują w nich dziuple.  Po nich dziuple te zamieszkują rzadkie sowy pójdźki, dudki, wróble, mazurki, sikorki i wiele innych ptaków - dziuplaków.

  W koronie wierzby głowiastej zakładają gniazda nawet kaczki. Wczesną wiosną, gdy wierzba kwitnie, zlatują się pożyteczne owady zapylające - głównie pszczoły i trzmiele.

  Obecność wierzb w krajobrazie warunkuje występowanie tych wszystkich rzadkich zwierząt. Dlatego powinniśmy dbać o wierzby, ogławiać stare i sadzić nowe.

  A jak to zrobić? Można wybrać jeden z dwóch wariantów.

  Wariant I – sztobry.
  Wierzby łatwo rozmnażają się ze zdrewniałych nieukorzenionych sadzonek (sztobrów) – czyli kawałków patyków długości około 30 cm sadzonych wprost do gruntu jesienią lub wczesną wiosną. Po ukorzenieniu i wypuszczeniu pędów, młodą roślinę prowadzimy w formie drzewiastej z jednym pniem, aż uzyska na wysokości 2 m grubość 5 cm. Zazwyczaj trwa to kilka lat. Po osiągnięciu tej grubości, na wiosnę obcinamy wierzchołek i pędy boczne. Ukorzenione drzewko ogławiamy co roku lub co 2 lata przez następne 10 lat, obcinając wszystkie pędy wyrastające z wierzchołka. Po dziesiątym roku ogławiamy wierzby co około 5 lat.
  Wariant II – żywokoły
  Na terenach z wysokim poziomem wody gruntowej sadzimy grube pędy wierzbowe o średnicy 5-10 cm i długości (w zależności od potrzeb) 1,5-2,5 m. Żywokoły pozyskujemy ze starszych wierzb zimą i sadzimy w marcu/kwietniu po rozmarznięciu gruntu. Wbijamy je w spulchnioną ziemię na taką głębokość na jaką się uda. W roku posadzenia, wycinamy odbijające z pnia pędy. Zostawiamy tylko te na wierzchołku i dbamy o dużą wilgotność w razie suszy. Ukorzenione drzewko ogławiamy co roku lub co 2 lata przez następne 10 lat, obcinając wszystkie pędy wyrastające z wierzchołka.

  Po dziesiątym roku ogławiamy wierzby co około 5 lat.
  Ogławianie prowadzimy w okresie spoczynku drzew czyli od listopada do końca lutego.

   

   Między innymi takie tradycyjne metody ochrony krajobrazu staramy się promować realizując projekt edukacyjny „Pola tętniące życiem” skierowany przede wszystkim do tych, od których zależy jej przetrwanie – do rolników, dzieci i młodzieży. Zapraszamy do odwiedzenia strony: pola.bocian.org.pl, można tam zapoznać się z tegorocznym harmonogramem Dni Wierzby Głowiastej, które corocznie organizuje Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. Zachęcamy do udziału i organizowania podobnych akcji na swoim terenie.

  Krzysztof Jurczak, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”

  Projekt "Pola tętniące życiem - kampania edukacyjna na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym" dofinansowany jest przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach funduszy EOG.

 • Pola tętniace życiem

  30.10.2015

  "Pola tętniące zyciem"- projekt ekologiczny skierowany do wszystkich uczniów w szkole i dzieci oddziału przedszkolnego.

  Dziekujemy Pani Justynie Cilulko-Dołęga z Znalezione obrazy dla zapytania Justyna Cilulko-Dołęga Hobbiton

 • WARZYWA I OWOCE W SZKOLE

  03.11.2015

  Uczniowie klasy 5 przeprowadzili z przedszkolakami zajęcia dotyczące spożywania warzyw i owoców   m.in. inscenizcja wiersza " Na straganie" oraz zabawa w rozpoznawanie warzyw i owoców po zapachu smaku i dotyku. Nauka przez zabawę - to co uczniowie lubią najbardziej :)

 • BOGOWIE GRECCY w Rydzewie :)

  27.10.2015

  Pomysł na utrwalenie wiadomości nt. mitów greckich znaleźli uczniowie kl. 5 z p. Kasią Kozłowską (nauczyciel j.polskiego). "Sąd nad Syzyfem" to drama, która pomogła zapamiętać uczniom losy Syzyfa, a quiz o bogach greckkich to super nauka przez zabawę.

 • Prezentacja dyscypliny sportowej Taekwondo

  26.10.2015

  Wszyscy uczniowie naszej szkoły i przedszkolaki uczestniczyli w pokazie dyscypliny sportowej Taekwondo.Trener Wojciech Miara wraz ze swoimi uczniami przedstawili podstawowe zasady tego olimpijskiego sportu. Zachęcili tym samym do uprawiania Taekwondo na poniedziałkowych treningach w sali gimnastycznej w naszej szkole. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy   02.11.2015 r. (poniedziałek) o godz. 16.00. 

 • Poznajemy zawód - Strażak

  27.10.2015

  Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej.

  W dniu 27.10.2015r. uczniowie klas młodszych i klasy czwartej wybrali się

  na wycieczkę do Straży Pożarnej w Giżycku.

  Z wielkim zapałem słuchali opowiadania na temat pracy strażaka i

  wyposażenia wozów strażackich. Każdy mógł przymierzyć hełm oraz

  sprawdzić jak pracują pompy wodne, którymi strażacy gaszą pożary.

  Wóz strażacki zaprezentował nam strażak z Rydzewa Pan Jacek Cimochowski.

  Od dowódcy otrzymaliśmy emblemat Jednostki Ratunkowo Gaśniczej.

  Kilku chłopców zadeklarowało chęć bycia strażakiem w przyszłości. Organizator wycieczki: Wioletta Bujnowska

 • Czytanie może być interesujące

  Czytanie jest interesujące

  Nasza szkoła bardzo prężnie włączyła się w realizację priorytetu Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 związanego z popularyzacją czytelnictwa wśród dzieci  i młodzieży. Już w grupie przedszkolnej prowadzimy zajęcia mające na celu przybliżyć naszym najmłodszym antologię poezji dziecięcej.

 • Tydzień Dobrego Chleba

  23.10.2015

          W dniu 22.10 uczniowie klas młodszych i klasy IV wybrali się na wycieczkę do Piekarni Gajewo w Sulimach, by poznać pracę piekarza oraz zapoznać się z zakładem w którym produkuje się pieczywo. Następnego dnia, dzięki wspaniałym Paniom ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Rydzewo, braliśmy udział w pokazie wypieku chleba. Pani Agnieszka Cimochowska zdradziła tajniki jak wypiekać zdrowy, chrupiący chleb. Po prezentacji uczniowie degustowali przygotowane już wypieki pani Agnieszki.

 • Spotkanie wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas

  20.10.2015

            W dniu 20.10.2015 r. w sali przy Parafii św. Kazimierza w Giżycku odbyło się spotkanie wolontariuszy SKC. W spotkaniu uczestniczyło około 70 wolontariuszy SKC ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Spotkanie poprowadzili: ks. Maciej Gilewski - duchowy opiekun SKC oraz Anna Nowicka - koordynator wolontariatu Caritas Diecezji Ełckiej. Spotkanie poświęcone było tematyce miłosierdzia, Dekalogu Bezinteresownej Miłości wolontariuszy SKC, Gali Wolontariatu oraz XV edycji Konkursu "Mój szkolny kolega z misji". Spotkanie przebiegło w miłej i pracowitej atmosferze. 

                                                                                                                   Opiekun SKC: Urszula Chodań

 • Dzień Papieski

  15.10.2015

            W tym roku Dzień Papieski obchodzony jest  pod hasłem: Jan Paweł II - Patron Rodziny. Z tej okazji w przeddzień wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową młodsi i starsi uczniowie włączyli się w tworzenie kolorowej książeczki o św. Janie Pawle II. Ponadto uczniowie kl.V i VI po obejrzeniu prezentacji o papieżu Polaku przystąpili do quizu: Co wiesz o św. Janie Pawle II?

  I miejsce zajęła Zuzanna Cimochowska z kl.VI

  II miejsce z taką samą ilością punktów zajęli: Aleksandra Kazana, Julia Pietrzak i Jakub Kowalewski z kl. VI

  III miejsce zajęła Karolina Kisner z kl. VI

  Wyróżnienie zdobyły: Wiktoria Raćkos z kl. VI i Agata Jabłońska z kl.V

                                                                               Wszystkim uczestnikom gratuluję!!!

                                                                                                                                                  Urszula Chodań

 • Bijemy rekord w resuscytacji krążeniowo-oddechowej pod patronatem WOŚP

  16.10.2015
  W dniu 16 października o godzinie 12.00 uczniowie 
  klas 4-6 przystąpili dobicia rekordu w resuscytacji 
  krążeniowo-oddechowej pod patronatem WOŚP.W
  tym roku do naszej akcji zaprosiliśmy
   Prezesa Stowarzyszenia Promocji i
  Rozwoju Wsi Rydzewo pana Stanisława Grzonkę 
  oraz przewodniczącą Rady
  Rodziców panią Urszulę Zawistowską.
  Po półgodzinnym biciu rekordu
  każdy uczestnik otrzymał apteczkę pierwszej pomocy 
  ufundowaną przez
  WOŚP.Jesteśmy pełni podziwu dla naszych uczniów
   za wspaniałą postawę
  i promowanie zachowań związany z pierwszą pomocą.
  Organizator Wioletta Bujnowska oraz wychowawczynie
   pani Urszula Chodań i
  pani Katarzyna Kozłowska.
 • ŚLUBOWANIE KLASY 1 i DEN

  14.10.2015

  Uroczystość Ślubowania kl. I i DEN 

  14.10.2015r. uczniowie klasy 1 pod opieką Pani Malgorzaty Łęga zaprezentowali umiejetności recytatorskie i wokalne oraz ślubowali uroczyście " Nauczycieli szanować, do lekcji się przygotować, działaać na rzecz swojej szkoły, być uprzejmym, grzecznym i wesołym". Samorząd Uczniowski złożył życzenia z okazji DEN wszystkim przacownikom naszej szkoły.

 • Jesienne Międzyszkolne Biegi Przełajowe w Rydzewie

  29.09.2015

     Dnia 29.09.2015 r. zawodnicy trzech szkół podstawowych  naszej gminy przystapili do Miedzyszkolnych Jesiennych Biegów Przełajowych w Rydzewie w terenie leśnym. Wystartowało i ukończyło bieg 39 zawodników. Zawody zostały przeprowadzone w klasach 4,5 i 6 z podziałem na kategorie dziewcząt i chłopców. Zwycięzcy otrzymali medale a pozostali uczestnicy dyplomy. Dwóch uczniów z naszej szkoły zdobyło brązowe medale: Piotr Stachelek - kl. IV i Adrian Popiel - kl. V. Gratuluję!!! Życzę dalszych sukcesów na sportowej ścieżce. 

                                                                                                                                                      Urszula Chodań

 • ABC RODZICA

  A B C   RODZICA

  Akceptuj swoje dziecko

  Bądź cierpliwy i słuchaj

  Chwal je za każdy postęp- nawet najmniejszy

  Dotrzymuj złożonych obietnic

  Egzekwuj i nie pozwalaj mu na wszystko

  Formułuj zrozumiałe wyznaczone dla niego zadania

  Gospodaruj mądrze czasem –dziecka oraz wspólnym

  Hamuj jego negatywne emocje

  Interesuj go sobą i światem

  Jesteś jego przewodnikiem po świecie więc wyjaśniaj

  Kieruj wszechstronnie jego rozwojem

  Licz się z jego poglądami

  Łagodź pojawiające się stresy i pomagaj

  Miej dla niego czas na zabawę

  Nie oceniaj tylko zachęcaj

  Oszukując ranisz dziecko .Zawsze mów prawdę

  Przytulaj i utwierdzaj ,że kochasz

  Rozwijaj w nim wszelkie zdolności i umiejętności

  Straszeniem i krzykiem nic nie zdziałasz

  Troszcz się by czuło się bezpiecznie

  Ukazuj mu jego miejsce w nieznanym jeszcze świecie

  Wybaczaj ,bo wszyscy popełniają błędy

  Yyy… to tylko niewiadoma, która może się zdarzy

  Zrozum własne dziecko

 • Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

  16.09.2015

  Dnia 16.09.2015r. uczniowie klas IV-VI obchodzili Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który jest znakomitą okazją dla przypomnienia, jak wyglądają zasady udzielania pierwszej pomocy. Poza tym ma on za zadanie  uświadomić, jak ważne jest spieszenie poszkodowanym na ratunek.

  W ramach zajęć technicznych prezentowane były filmy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Największym zainteresowaniem cieszył się interaktywny film na temat resuscytacji, w czasie trwania którego, uczniowie dokonywali szybkich i trafnych odpowiedzi. Były one warunkiem przejścia do kolejnego etapu zadania. Była to ciekawa forma testu dotychczas posiadanych wiadomości. Następnie każdy uczeń sprawdził swoje umiejętności w układaniu nieprzytomnego poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Ćwiczenia praktyczne doskonaliły postawę szybkiej reakcji zgodnej z zasadami  postępowania w razie wypadków i udowodniły dzieciom, że one też potrafią nieść pomoc.

  Zajęcia doskonalące umiejętności udzielania pierwszej pomocy zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem i przede wszystkim są potrzebne. Warto pamiętać, że udzielenie jakiejkolwiek pomocy, nawet niefachowej, jest dużo cenniejsze, niż bierne przyglądanie się wypadkowi.

      Nauczyciel zajęć technicznych: Anna Mułyk-Noga

 • Tropikalny Dzień Chłopaka

  30.09.2015

  Tropikalny Dzień Chłopaka…

  30 września 2015r, aby uczcić święto chłopców wybraliśmy się na basen do hotelu „Gołębiewski”  w Mikołajkach.

  Podekscytowani atrakcjami parku wodnego, wśród śmiechu i rozgardiaszu rozebraliśmy sięw szatni i przebrani

  w kostiumy kąpielowe wysłuchaliśmy instrukcji pana ratownika. Półtorej godziny wspaniałej zabawy minęło
  w okamgnieniu. Szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do szkoły na obiad.

  Zgodnie stwierdziliśmy, że taki wyjazd należy powtórzyć. Może na andrzejki.

   

  organizator: Wioletta Bujnowska

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Rydzewie
  ul. Mazurska 94, Rydzewo, 11-513 Miłki, sprydzewo@o2.pl
 • 874211093

Galeria zdjęć