Pożegnaliśmy rok szkoly 2014/2015 w obecności gości Pani Wójt Gminy Miłki- Barbary Mazurczyk, Dyrektora Biura Obslugi Szkół w Miłkach -Pana Artura Grzelaka, naszego ks.Proboszcza- A.Karpiesiuka, Rodziców. Uczniowie otzrymali nagrody i świadectwa promocyjne. Absolwenci naszej szkoły zatańczyli poloneza, a młodsi uczniowie pożegnali ich prezentami. 10 uczniów to stypendyści, którzy zapracowali na nagrodę finansową - Stypendium Wójta Gminy Miłki. Gratulujemy :)
Rajdy rowerowe - to już tradycja naszej szkoły
Od 10 lat organizujemy rajdy rowerowe dla uczniów starszych klas. Edukacja regionalna, przyrodnicza i historyczna podczas wędrówek rowerowych wzbudza u uczniów entuzjazm i przynosi oczekiwane efekty. W tym roku, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju wsi Rydzewo uczniowie kl. IV-VI zwiedzali "naszą małą ojczyznę" i mieli zapewnione atrakcje w postaci poczęstunku zasponsorawanego przez Państwa Jabłońskich. Pan Stanisław Grzonka - Prezes Stowarzyszenia, podczas rajdu dzielił się z uczniami ciekawymi opowieściami przyrodniczymi i historycznymi.Dziękujemy :)
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
"Cała Polska czyta w bibliotece". Nasz udział w Ogólnopolskiej Akcji uhonorowała wizytą w naszej szkole Pani Wójt Barbara Mazurczyk. Dzieci z zinteresowaniem słuchały odczytaną przez Panią Wójt legendę polską " Bazyliszek" oraz lekcji nt. Jak wartościowe jest czytanie ksiażek dzieciom". Czytanie ksiażek niesie wiele korzyści, ale najważniejszy jest czas spędzany razem podczas czytania książek.
Wycieczka szkolna do Olsztyna
WYCIECZKA SZKOLNA 2015
Organizujemy wycieczkę do Olsztyna dnia 19.06.2015r.
dla klas II-VI wyjazd z Rydzewa 630 powrót do Rydzewa 2000
Plan wycieczki:
1.Muzeum Przyrody – tytuł zajęć „Tropiciele” – 7zł. godz. 900
2.Planetarium – 10 zł. godz. 110 „Ziemia we wszechświecie”
3.Makumba Park – Gigantyczne owady - 9zł.
Wpłaty i zapisy w sekretariacie szkoły. Koszt wycieczki (bilety wstępu) - 26 zł.
Koszt autokaru zostanie pokryty z funduszy Rady Rodziców (bal charytatywny).
Liczba miejsc ograniczona.
W Szkole Podstawowej w Rydzewie „Tydzień dla Ziemi” rozpoczął się już w marcu
W naszej szkole, dnia 19.03.2015r., uczniowie klasy piątej przygotowali i przeprowadzili happening pod hasłem „W naszej szkole dzieci segregują śmieci”. Uczniom całej szkoły przypomniane zostały obowiązujące w naszej gminie zasady segregacji śmieci i oznaczenia pojemników. Jednym z ważnych tematów była również potrzeba ponownego wykorzystania odpadów, czyli recyklingu. Zwrócono uwagę na znaki ekologiczne na produktach i informacje, jakie owe znaki zawierają. Piątoklasiści zaprezentowali marionetki strusia, które własnoręcznie wykonali ze sztucznych odpadów domowych. Tym samym udowodnili, że odpady można ponownie wykorzystać na różne sposoby. Apel uświetniły także plakaty uczniów, nawiązujące do tematyki segregacji śmieci.
Uczniowie szkoły mieli okazję wykazać się posiadaną wiedzą i umiejętnością prawidłowej segregacji przykładowych śmieci. W formie zabawy poprawnie wskazywali na pojemniki, do których powinny trafiać demonstrowane odpady. Dzieci ze szkoły w Rydzewie są świadomi ekologicznie i podejmują wiele działań popularyzujących ochronę Ziemi.
Nauczyciel zajęć technicznych – Anna Mułyk-Noga i uczniowie kl. V
Planujemy inne działania ekologiczne w „Tygodniu dla Ziemi” 20 – 24.04.2015 r.: Bieg dla Ziemi w dwóch kategoriach wiekowych, wystawa plastyczna „ Narodzinyw przyrodzie” – prezenty dla Ziemi, „Przyroda bez zużytych baterii” – akcja SU wśród społeczności lokalnej ( zbiórka zużytych baterii), „Na tropie odnawialnych źródeł energii (ulotki edukacyjne nt. OZE i ankieta – skierowane do społeczności lokalnej ), „Bogactwo naszej Ziemi” - poznajemy różnorodność gatunkową zwierząt oraz drzew i krzewów w najbliższym otoczeniu ( oznaczanie roślin, obserwacje mikroskopowe), zaplanowaliśmy przedstawienie teatralne „Witamy wiosnę”, Bawimy się w projektowanie kolorowanek dla dzieci – „Ptaki kwiaty wiosenne”.
Tydzień działań dla Ziemi uwieńczymy – akcją Wiosennego Sprzątania Mazur i ogniskiem.
Koordynator działań ekologicznych w Szkole Podstawowej w Rydzewie – Jolanta Książkiewicz
Konkurs Recytatorski kl. 0-III - Wiersze Jana Brzechwy
W dniu 17 marca odbył się konkurs recytatorski pt.:” Wiersze Jana Brzechwy”. Do konkursu przystąpili uczniowie klas młodszych i dzieci z oddziału przedszkolnego.
Jury wyłoniło zwycięzców:
Miejsce I-Kacper Bajkowski
Miejsce II- Piotr Lach
Miejsce III-Martyna Misztuk
Zwycięzcy i uczestnicy otrzymali nagrody. Organizatorem konkursu była Pani logopeda - Wioletta Bujnowska
Zapraszamy Rodziców z przedszkolakami 4 i 5 - letnimi :)
Dyrektor szkoły zaprasza Rodziców dzieci 4 i 5 - letnich do Szkoły Podstawowej w Rydzewie.
Rozpoczął się nabór do oddziału przedszkolego na rok szkolny 2015/2016.
- Nabór do oddziału przedszkolnego trawa od 01 - 31 marca 2015r.
- Rozpoczął się czas zajęć otwartych – podczas których dzieci mogą adoptować się do warunków przedszkolnych i odwiedzać nas z rodzicami.
NASZA OFERTA
- od najmłodszych lat kształcimy umiejętności językowe – język angielski,
- prowadzimy terapię logopedyczną,
- organizujemy rytmikę,
- wyjazdy do Bajkolandu w Giżycku,
- stołówka szkolna oferuje smaczne obiady – dwudaniowe,
- bawimy się i ćwiczymy w sali zabaw oraz na placu zabaw,
- kształcimy TIK w pracowni komputerowej i językowej,
- realizujemy programy rządowe ,,Owoce i warzywa w szkole” i „Szklanka mleka w szkole”
Czekamy na WAS :)
kontakt tel. 874211093 e-mil: sprydzewo@o2.pl
konsultacje z nauczycielami
Konsultacje indywidualne z nauczycielami
Szkoła Podstawowa w Rydzewie
rok szkolny 2014/2015
l.p.
Imię i nazwisko nauczyciela
Dzień tygodnia
Godzina
sala
Beata Szafran
poniedziałek
8.50-9.10
Pokój nauczycielski
Janina Neumann
wtorek
8.30 -9.00
Pokój nauczycielski
Jolanta Książkiewicz
poniedziałek
10.15-11.00
Pokój nauczycielski
Tomasz Bykowski
piątek
13.50 – 14.15
Pokój nauczycielski
Urszula Chodań
wtorek
9.30 -10.00
Sala Caritas
Katarzyna Kozłowska
piątek
11.20-11.50
biblioteka
Grzegorz Sacharczuk
środa
9.45 – 10.15
Pokój nauczycielski
Małgorzata Łęga
czwartek
11.20-11.50
Pokój nauczycielski
Beata Harasim
czwartek
7.30-7.45
Pokój nauczycielski
Anna Mułyk - Noga
czwartek
10.40- 11.05
Pokój nauczycielski
Ewa Horoszkiewicz
wtorek
8.15 – 8.25
Pokój nauczycielski
Wioleta Bujnowska
wtorek
12.00-15.00
Gabinet logopedyczny
Święto Górników
Wizyta Górnika w naszej szkole wywołała wiele radości. Tradycje górnicze i opowieści o ciężkiej pracy górnika przybliżył Pan Stanisław Grzonka - Górnik, który po cięzkiej pracy w kopalni mieszka na Mazurach. Dziękujemy Panu Stanisławowi, że przeprowadził super lekcję nt. święta i pracy górników.
Wszy z głowy :)
Szanowni Rodzice!
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu profilaktyki zdrowotnej „Problem z głowy”. Dotyczy on profilaktyki przeciw wszawicy.
Wszawica jest problemem dosyć wstydliwym, ale trudno go całkowicie wyeliminować z życia szkolnego, gdyż zarażenie się wszawicą jest stosunkowo łatwe. Wstyd przed rozmową o tej chorobie niestety uniemożliwia skuteczne przeciwdziałanie jej rozprzestrzenianiu.
Wychowawcy klas I – III przekazali Państwu poradniki dla rodziców, co mam nadzieję zachęci Państwa do przeglądania głów dzieciom i stosowania profilaktyki w domu.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pytań zapraszam do gabinetu medycznego.
Jednak wszawica nie dotyczy tylko najmłodszych dzieci, które objęte są programem „Problem z głowy”, toteż postaram się przybliżyć w/w tematykę Rodzicom dzieci klas starszych.
Jak rozpoznać wszy u dzieci?
Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia, grudki spowodowane nieustannym drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami często mylone z łupieżem, które jednak w odróżnieniu mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać, czy są to gnidy, powinno się użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy nie dają się wyczesać, wówczas mamy pewność, że jest wszawica. Pamiętajmy, że nie należy panikować, lecz zachować spokój i bez wstydu rozpocząć leczenie. Wszy nie biorą się z zaniedbań higieny osobistej, po prostu mogą się przytrafić każdemu.
Leczenie wszawicy
1. Zakupić w aptece specyfik przeciwko wszawicy
2. Ściśle stosować się do zaleceń zawartych w ulotce.
3. Każde leczenie trzeba powtórzyć po 7 – 8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy
Warto wiedzieć:- Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela – człowieka.
- Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych, dlatego nie musisz przeglądać sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia.
- Wszy nie skaczą i nie pływają, dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.
- Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego powinno się sprawdzić głowy u wszystkich domowników.
- Problem dotyczy w równym stopniu chłopców i dziewczynek. Wiadomo jednak, że dzieci z dłuższymi włosami łatwiej mogą zostać zainfekowane.
- Należy sprawdzać głowę dziecka raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych.
- Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób. Jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż rany spowodowane od nieustannego drapania mogą być źródłem zakażenia.
- Podczas walki z wszami należy zachować odpowiednią higienę miejsca zamieszkania. Pościel osoby cierpiącej na wszawicę powinna być wyprana w temperaturze 55 stopni i wyprasowana gorącym żelazkiem.
- Nawet po wytępieniu pasożytów, należy powtórzyć kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące.
Archiwum Aktualności